Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

  evangeli.net  

Drogi(a) bracie, siostro,

 

Tym razem w części Temat·evangeli.net znajdziesz Drugą część komentarza do tajemnicy “Odnalezienia Pana Jezusa wśród uczonych w świątyni”.

 

. “Odnalezienie Pana Jezusa wśród uczonych w świątyni” (Część Pierwsza) (kliknij tutaj).

 

 

***

 

Powiedzieliśmy już, że Piąta Tajemnica Radosna jest “tajemnicą niespodzianką”: Pan Jezus wszystkich zaskakuje! Wchodzimy teraz do środka tej tajemnicy. Jak zareagowała Matka Boża?

 

5) «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie» (Łk 2,48). Te słowa Maryi Dziewicy wyrażają wielki ból! Utożsamiamy się z Nią: Maryja udręczona, Maryja zdziwiona, Maryja pytająca —skarżąca się—, Maryja delikatna i przejęta także swoim mężem (Józef też się martwił!). Dlaczego? Jezu, dlaczego?

 

6) «Czemuście Mnie szukali?» (Łk 2,49). Kiedy Maryja pyta “dlaczego” i Pan Jezus odpowiada jej innym “dlaczego”, tak naprawdę odpowiada jej: “Nie masz prawa mnie o to pytać”… Zdumienie za zdumieniem! Prawdopodobnie chodzi o to, że Boga możemy prosić o wszystko, oprócz wyjaśnienia “dlaczego”. Mimo wszystko, Bóg nie działa na zasadzie “bo tak”, inaczej mówiąc arbitralnie. Ma swoje powody i musimy zaakceptować, że «drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi» (Iz 55,9). Święci wyczuwają te powody, choć nie bezmodlitwy, nauki i pytań… (więcej, kliknij tutaj)

 

7) «Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca (Łk 2,49). Oto powód dużej wagi i punkt widzenia Syna Bożego: Ojca. Wola Ojca! Prosili Go «Naucz nas się modlić» (Łk 11,1). On im odpowiedział «Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz (...) niech Twoja wola spełnia się» (Mt 6,9-10). Kiedyś Papież Benedykt XVI powiedział: «Tylko Bóg jest Bogiem».

 

8) «Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział» (Łk 2,50). Tajemnice pozostają tajemnicami, choć zdarza się, że dzięki modlitwie, doświadczeniu i wraz z upływem czasu możemy je poznać. To się zdarzyło Józefowi i Maryi: wtedy «nie zrozumieli». I co zrobili? Zamilkli, zaakceptowali, zastanawiali się… I nic się nie zmieniło: «Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany» (Łk 2,51). Jednak nie wszystko rzeczywiście było nadal takie samo: «A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu» (Łk 2,51). Maryja i jej mąż trwali w wierze… Dzięki temu nie zapytała już “dlaczego” ani na weselu w Kanie, ani na Kalwarii… Zgodziła się być naszą matką nie pytając dlaczego! Pozwólcie Bogu być Bogiem!

 

Antoni Carol i Hostench, pbro.

(Główny Koordynator evangeli.net)

evangeli.net
"Rozważanie Ewangelii na dziś" (Ewangelia + medytacja)
"Master·evangeli.net" (Ewangelia + teologia)
"Ewangelia na dziś dla rodziny" (Ewangelia + rysunek + katecheza)
Jeżeli chcesz dodać SUBSKRYPCJĘ DLA PRZYJACIELA, kliknij tutaj i postępuj zgodnie z poleceniami: to bardzo proste!
pixel tracking