Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Ewangelia na dziś
dla rodziny

Ewangelia na dziś + rysunek + katecheza

XXVIII Środa okresu zwykłego

Ściągnij
Tekst Ewangelii (Łk 11,42-46): Lecz biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie opuszczać». Lecz biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie opuszczać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą». Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».

Ilustracja: Francesc Badia

Dzisiaj Boski Pasterz skarży się na “fałszywych pasterzy” —faryzeuszy i uczonych Prawa— wypełniających prawo, lecz nie kochających. Jezus Dobry Pasterz staje na czele stada. Na tej samej zasadzie dobrzy rodzice powinni uczyć dobrym przykładem: przykład pociąga; dobrzy nauczyciele żyją wartościami, których chcą nauczyć. Na tym polega konsekwencja. Nie tylko palcem, ale własnym życiem.

—Mniej teorii, a więcje czynów!: wielkie dusze są wielkie, bo wkładają miłość w małe rzeczy.