Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Ewangelia na dziś
dla rodziny

Ewangelia na dziś + rysunek + katecheza

XIII Piątek okresu zwykłego

Ściągnij
Tekst Ewangelii (Mt 9,9-13): Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On wstał i poszedł za Nim... Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?» On usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Ilustracja: Francesc Badia

Dzisiaj mamy udział w radości Mateusza i jego przyjaciół: Jezus go wybrał! Wszyscy się cieszą i celebrują to zdarzenie wielką ucztą z Mistrzem. Ale czy rzeczywiście wszyscy są zadowoleni? Nie!, ponieważ zwykłe “mąciwody” —ze swoimi zwykłymi uprzedzeniami— nie znoszą widoku Mistrza jedzącego z “grzesznikami”.

—Ale tak naprawdę, kim ja jestem, żeby nazywać innych “grzesznikami”? W każdym razie zdrowi nie potrzebują lekarza, lecz chorzy: «Miłosierdzia pragnę (…). Nie przyszedłem wezwać sprawiedliwych, lecz grzeszników».