Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: XIV Czwartek okresu zwykłego

Tekst Ewangelii (Mt 10,7-15): Rzekł Jezus do swoich uczniów: Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie" W owym czasie rzekł Jezus do swoich uczniów: Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie". Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was! Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu».

Ilustracja: Josep Lluís Martínez i Picañol (Picanyol)

Dzisiaj pogłębiamy “misję apostoła”. Co należy robić? «Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy!». To się wydaje trudne, a nawet “wyszło z mody”. Ale nic podobnego! Jezus mówi do każdego we wszystkich czasach.

—Odczytajmy słowa Chrystusa w kluczu moralnym. «Uzdrawiajcie»: pocieszajmy i rozmawiajmy z tymi, którzy moralnie cierpią; «Wskrzeszajcie»: prowadźmy, towarzyszmy na drodze do Łaski Boga (Sakramenty); «Oczyszczajcie»: wprowadzajmy dobrą atmosferę, ocieplajmy; «Wypędzajcie złe duchy»: dawajmy przykład i rozmawiajmy pokazując drogi prawdy i dobra, w ten sposób zrywamy diabelskie powiązania (czasem będące “zbyt na czasie”).