Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: X Wtorek okresu zwykłego

Tekst Ewangelii (Mt 5,13-16): «Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda». Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Ilustracja: Lluís Raventós Artés

Dzisiaj, Mistrz mówi do nas wszystkich, nie tylko do Apostołów, że jesteśmy solą ziemi. Sól kamienna jest zanieczyszczona piaskiem (1); dlatego wsypuje się ją do woreczków (2), które potem wkłada się do garnka (3). Jeśli nie daje smaku, jest bez wartości (4): i wyrzuca się ją (5), a ludzie ją podepczą (6). My dzieci Boże powinniśmy umieć przekazywać “smak” szczęścia w życiu i dawać “światło” na drodze, która prowadzi do wiecznej radości.

—Jak to zrobić? Okazując przyjaźń, sympatię, zawsze się uśmiechając, pomagając innym, użyczając rzeczy… —Panie, spraw, abyśmy my chrześcijanie byli zawsze dobrą solą, która daje smak i chroni od zepsucia.