Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Ewangelia na dziś
dla rodziny

Ewangelia na dziś + rysunek + katecheza

18 października: Świętego Łukasza, Ewangelisty

Ściągnij
Tekst Ewangelii (Łk 10,1-9): Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało». Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie!

Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

Ilustracja: Pili Piñero

Dzisiaj jesteśmy wdzięczni świętemu Łukaszowi za jego wielki “wynalazek”: jego pisma (jego Ewangelia i “Dzieje Apostolskie”). Żniwo wielkie, ale robotników mało? A tutaj są pisma! Rozszerzyły się po całym świecie, dotarły nawet tam, gdzie dłużej zajęło apostołom dotarcie. Łukasz był dobrze wykształcony: był lekarzem! I aby zredagować swoje pisma, jak dobry naukowiec, najpierw zdobył informację (zrobił badania). Po dwudziestu jeden wiekach okazało się, że nie wydaje się niczego w większym nakładzie niż Nowy Testament…

—I, żeby jeszcze było mało, teraz mamy Internet: Słowo Boże podróżuje po świecie prawie z prędkością światła (i to bez kosztów). Ach, gdyby święty Łukasz miał internet!!!