Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: IV Niedziela Wielkanocy (B)

Tekst Ewangelii (J 10,11-18): «Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje (...). Życie moje oddaję za owce». Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce.

Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

Ilustracja: Lluís Raventós Artés

Dzisiaj słuchany “Przypowieści o dobrym pasterzu”. Jezus używa przypowieści, aby wyjaśnić nam jaka jest Miłość Boga. Są to krótkie opowieści, które opisują Boga przy pomocy scen z codziennego życia (pasterzy, lekarzy, właścicieli winnicy…).

—Dobry pasterz to taki, który, nie ucieka, gdy przychodzi wilk, lecz walczy z nim i broni owiec. Dobry pasterz jest gotów oddać życie za owce. Tak jak uczynił to Jezus Chrystus oddając życie za nas na Krzyżu!