Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: IV Wtorek Wielkanocy

Tekst Ewangelii (J 10,22-30): «Ja i Ojciec jedno jesteśmy». Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!» Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich5. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Ilustracja: Josep Lluís Martínez i Picañol (Picanyol)

Dzisiaj widzimy Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej. Żydzi pytają Go czy jest Mesjaszem Zbawicielem. Jezus Chrystus skarży się, że w Niego nie wierzą. Uczynił już wiele cudów dzięki mocy, której udzielił mu Bóg Ojciec, ale oni i tak na to nie zważają.

—Jezus mówi «ja i Ojciec jedno jesteśmy»: w tym momencie otwarcie deklaruje się Bogiem. A jednak mimo cudów, nie uwierzyli w Niego. Ty wierzysz? Lecz o jednym nie zapominaj: aby ufać Bogu, trzeba z Nim rozmawiać; trzeba się modlić!