Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Ewangelia na dziś
dla rodziny

Ewangelia na dziś + rysunek + katecheza

I Piątek Wielkiego Postu

Ściągnij
Tekst Ewangelii (Mt 5,20-26): Jezus powiedział do uczniów: Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego». W owym czasie Jezus powiedział do uczniów: Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego.

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Ilustracja: Josep Lluís Martínez i Picañol (Picanyol)

Dzisiaj znów pojawiają się uczeni w piśmie i faryzeusze. To, co Jezus mówi o nich, jest bardzo mocne. Jezus jest Bogiem i może odczytać to, co naprawdę jest w naszych sercach. Uczeni i faryzeusze byli wierzącymi, którzy wyróżniali się drobiazgowym wypełnianiem nakazów. Wypełniali i wypełniali, jednak w ich sercach nie było miłości.

- Bądźmy uczciwi i wejrzyjmy w nasze serca, czy nie popadamy w „wykonuję - i - kłamię”, coś typowego dla pewnych ludzi, którzy tak oburzali Jezusa.