Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: XVI Poniedziałek okresu zwykłego

Tekst Ewangelii (Mt 12,38-42): Wówczas rzekli do Niego niektórzy z uczonych w Piśmie i faryzeuszów: «Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza». Wówczas rzekli do Niego niektórzy z uczonych w Piśmie i faryzeuszów: «Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza. Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.

Ilustracja: Francesc Badia

Dzisiaj słyszymy odpowiedź Pana Jezusa, która pasuje nam jak ulał. Jeśli mało się modllimy, stajemy się materialistami i przyjmujemy za prawdę tylko to, czego można dotknąć. A na dodatek wymagamy, aby Bóg dostosował się do tego głupiego sposobu myślenia. A jednak “znaku Jonasza” (zmartwychwstania Chrystusa) nie możemy dotknąć… Możemy je tylko przyjąć!

—Materialista byłby w stanie zaakceptować takiego Boga, który pokaże, że jest Bogiem. Lecz taki bóg nie jest Bogiem, lecz clownem. A ty dokąd chcesz iść: do nieba czy to cyrku?