Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: 22 lipca: Świętej Marii Magdaleny

Tekst Ewangelii (J 20,1-2.11-18): A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu... A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono».

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę». Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Nauczycielu! Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego"». Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział».

Ilustracja: Pili Piñero

Dzisiaj, Maria Magdalena wstała o świcie: to ciekawe! (“Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”). Szła na spotkanie z pogrzebanym Jezusem: to ciekawe! (tyle miłości, aby iść do tak smutnego miejsca). Grób jest pusty: to ciekawe! (Jezus zmartwychwstał, choć ona jeszcze o tym nie wie). Maria zna Jezusa, lecz go nie poznaje, kiedy widzi zmartwychwstałego: to ciekawe! (Jezus Chrystus nie jest jakimkolwiek “ukazującym się”). Jezus pomaga jej rozpoznać się. A jak? Wołając ją po imieniu!: «Mario!». I natychmiast odpowiada: «Mistrzu!». To ciekawe: wystarczyło imię! (byli dobrymi przyjaciółmi, dobrze się znali).

—Ile razy Jezus wołał cię po imieniu? Maria natychmiast rzuciła się do stóp Jezusa Chrystusa. A ty, jak długo zwlekałeś? Wiele razy musiał cię wołać?