Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
Kiedy przechodzili przez miasta, nakazywali im przestrzegać postanowień powziętych w Jerozolimie przez apostołów i starszych. Tak więc utwierdzały się Kościoły w wierze i z dnia na dzień rosły w liczbę. | Przeszli Frygię i krainę galacką, ponieważ Duch Święty zabronił im głosić słowo w Azji. Przybywszy do Myzji, próbowali przejść do Bitynii, ale Duch Jezusa nie pozwolił im, przeszli więc Myzję i zeszli do Troady.
W nocy miał Paweł widzenie: jakiś Macedończyk stanął przed nim i błagał go słowami: „Przepraw się do Macedonii i pomóż nam!” Zaraz po tym widzeniu staraliśmy się wyruszyć do Macedonii w przekonaniu, że Bóg nas wezwał, abyśmy głosili im Ewangelię.
Wiedzcie, że Pan jest Bogiem, On sam nas stworzył. Jesteśmy Jego własnością, Jego ludem, owcami Jego pastwiska.
W Jego bramy wstępujcie z dziękczynieniem, z hymnami w Jego przedsionki. Albowiem Pan jest dobry, Jego łaska trwa na wieki, a Jego wierność przez pokolenia.
«Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał»
Rev. D. Ferran JARABO i Carbonell (Agullana, Girona, Hiszpania)Ewangelia kontrastuje świat z wyznawcami Chrystusa. Świat reprezentuje to wszystko co grzeszne w naszym życiu. Cechą ucznia Jezusa jest więc walka ze złem i grzechem, który jest wewnątrz każdego człowieka i na świecie. Dlatego Jezus Zmartwychwstały jest światłem, światłem, które rozświetla mroki świata. Karol Wojtyła zachęcał nas mówiąc «że to światło uczyni nas silniejszymi i zdolnymi zaakceptować i kochać całą Prawdę Chrystusa, by kochać je tym bardziej, im bardziej świat je zaprzecza».
Ani chrześcijanin, ani Kościół nie mogą śledzić trendów i kryteriów świata. Jedynym kryterium, ostatecznym i nieuniknionym jest Chrystus. To nie Jezus ma się dostosować do świata, w którym żyjemy; to my mamy przekształcić nasze życie w Jezusie. «Chrystus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki». To powinno dać nam do myślenia. Kiedy nasze zsekularyzowane społeczeństwo domaga się od nas i od Kościoła pewnych zmian lub pozwoleń po prostu domaga się oddalenia się od Boga. Chrześcijanin musi pozostać wierny Chrystusowi i Jego słowu. Święty Ireneusz mówi: «Bóg nie potrzebuje niczego, ale człowiek potrzebuje być w komunii z Bogiem. I chwała człowieka jest w wytrwałości i w pozostaniu w służbie Bogu».
Ta lojalność może ściągnąć wiele razy prześladowania: «Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować» (J 15,20). Nie powinniśmy się bać prześladowań; raczej powinniśmy się obawiać nie wystarczającego pragnienia czynienia woli Pana. Bądźmy odważni i nie bójmy się głosić Zmartwychwstałego Chrystusa, światła i radości chrześcijan! Niech Duch Święty nas przemieni, byśmy byli zdolni głosić to całemu światu!
Myśli na dzisiejszą Ewangelię
«Nie rezygnuj z odmłodzenia się w zjednoczeniu z Chrystusem, również w starym świecie. On mówi do ciebie: Nie bój się, twoja młodość odnowi się niczym młodość orła» (Święty Augustyn)
«Jeśli chcemy pogłębiać naszą relację z Ojcem, nie powinniśmy się dziwić, że jesteśmy źle rozumiani, odrzucani lub prześladowani z powodu naszych przekonań» (Święty Jan Paweł II)
«Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących. Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię, odsłoni "tajemnicę bezbożności" pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy.» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 675)