Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
Mówiono wtedy między poganami: ”Wielkie rzeczy im Pan uczynił”. Odmień znowu nasz los, Panie, jak odmieniasz strumienie na Południu.
Ci, którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew, lecz powrócą z radością niosąc swoje snopy.
Nie mówię, że już to osiągnąłem i już się stałem doskonałym, lecz pędzę, abym też pochwycił, bo i sam zostałem pochwycony przez Chrystusa Jezusa. Bracia, ja nie sądzę o sobie samym, że już pochwyciłem, ale to jedno czynię: zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną, pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie.
A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!».
«I Ja ciebie nie potępiam»
Pbro. D. Pablo ARCE Gargollo (Ciudad de México, Meksyk)Dzisiaj widzimy Jezusa jak «pisał palcem po ziemi» (J 8,6), jakby jednocześnie był zajęty i bawił się czymś znacznie ważniejszym niż słuchanie oskarżycieli kobiety, którą przed nim postawiono, bo ją «pochwycono na cudzołóstwie» (Jn 8,3).
Zwraca uwagę spokój, a nawet dobry humor Jezusa, nawet w takich momentach, które innym wydają się pełne napięcia. Oto praktyczna nauka dla każdego z nas na te dni oszałamiające swoją szybkością, która często napina nerwy.
Milczący i komiczny odwrót oskarżycieli przypomina, że sądzi tylko Bóg, a my wszyscy jesteśmy grzesznikami. W naszym codziennym życiu, w naszej pracy, w relacjach rodzinnych lub przyjacielskich, dokonujemy oceny. Więcej niż raz nasza ocena bywa błędna i odbiera drugiemu dobre imię. Chodzi tu o prawdziwą niesprawiedliwość, którą musimy naprawić, a przecież nie jest to łatwe. Zastanawiając się nad postawą Jezusa pośród tej “sfory” oskarżycieli, dobrze zrozumiemy co chciał powiedzieć Święty Tomasz z Akwinu: «Sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrucieństwem. Miłosierdzie bez sprawiedliwości jest matką nieporządku i ruiny.»
A zatem powinniśmy napełniać się radością wiedząc, że Bóg wszystko przebacza, absolutnie wszystko wybacza w sakramencie spowiedzi. A w tych dniach Wielkiego Postu mamy wspaniałą okazję pójść do Niego, który jest bogady w miłosierdzie w sakramencie pojednania.
A oprócz tego, dzisiaj mamy wyraźny kontekst: widząc innych powtórzę w głębi serca słowa Jezusa: «I ja ciebie nie potępiam» (J 8,11).
Myśli na dzisiejszą Ewangelię
«Ale, jak mogą wypełnić Prawo i ukarać ową kobietę ci, którzy są godni kary? Niech każdy z was zastanowi się nad samym sobą, niech wejdzie w głąb siebie, niech stanie przed trybunałem swego umysłu i postawi się przed własnym sumieniem, niech przymusi się do wyznania. Każdy w siebie spoglądając, odkryje w sobie grzesznika”» (Święty Augustyn)
«Bóg Odkupiciel, Bóg pełen czułości, cierpi z powodu zatwardziałości serc» (Franciszek)
«Miłość, podobnie jak Ciało Chrystusa, jest niepodzielna: nie możemy miłować Boga, którego nie widzimy, jeśli nie miłujemy brata i siostry, których widzimy. Gdy odmawiamy przebaczenia naszym braciom i siostrom, nasze serce zamyka się, a jego zatwardziałość sprawia, że staje się ono niedostępne dla miłosiernej miłości Ojca (...)» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 2840)