Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: V Piątek okresu zwykłego

Tekst Ewangelii (Mk 7,31-37): Znowu opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się!

Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. [Jezus] przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: «Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

«Dobrze uczynił wszystko»

+ Rev. D. Joan MARQUÉS i Suriñach
(Vilamarí, Girona, Hiszpania)

Dzisiaj Ewangelia przedstawia nam cud Jezusa: przywrócił słuch i rozwiązał język głuchemu. Ludzie byli zdumieni i mówili: «Dobrze uczynił wszystko» (Mk 07,37).

To jest biografia Jezusa wykonana przez Jemu współczesnych. Biografia krótka i pełna. Kim jest Jezus? To ten co wszystko dobrze uczynił. W podwójnym znaczeniu słowa: co i jak, w substancji i w formie. To ten, który dokonywał tylko dobrych uczynków, i realizował dobre dzieła, w idealny i wykończony sposób. Jezus jest osobą, która wszystko czyni dobrze, bo dokonuje tylko dobrych uczynków, i to co robi, zostawia w pełni wykończone. Nic nie pozostawia w połowie; i nie czeka, aby dokończyć później.

—Spróbuj i ty zostawić rzeczy w pełni gotowe już teraz: modlitwę; stosunki z rodziną i innymi ludźmi; pracę; apostolstwo; staranność w szkoleniu się duchowo i profesjonalnie itp. Bądź wymagający w stosunku do siebie, i bądź wymagający, delikatnie, wobec tych, którzy od ciebie zależą. Nie toleruj fuszerki. Nie podoba się Bogu ani bliźniemu. Nie przyjmuj tej postawy tylko po to, by dobrze wypaść, ani dlatego, że ten sposób najwięcej daje, nawet w perspektywie ludzkiej; ale dlatego, że Bóg nie lubi złych dzieł czy “dobrych” ale źle wykonanych. Pismo mówi: «dzieła Jego są doskonałe» (Pwt 32,4). I Pan, za pośrednictwem Mojżesza, mówi lud Izraela: «Żadnego zwierzęcia ze skazą nie będziecie składać w ofierze, bo to nie byłoby od was przyjęte» (Kpł 22,20). Proś o matczyną pomoc Maryję Dziewicę. Ona, podobnie jak Jezus, też wszystko dobrze czyniła.

Święty Josemaria odkrywa przed nami sekret jak to osiągnąć: «Rób, co powinieneś i bądź w tym co robisz». Czy w taki sposób postępujesz?