Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
Tak więc i my odtąd już nikogo nie znamy według ciała; a jeśli nawet według ciała poznaliśmy Chrystusa, to już więcej nie znamy Go w ten sposób. Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.
Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania. Albowiem w Chrystusie Bóg jednał ze sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem. On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą.
On odpuszcza wszystkie twoje winy i leczy wszystkie choroby. On twoje życie ratuje od zguby, obdarza cię łaską i zmiłowaniem.
Miłosierny jest Pan i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy. Nie zapamiętuje się w sporze, nie płonie gniewem na wieki.
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli. Jak odległy jest wschód od zachodu, tak daleko odsunął nasze winy.
«Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie»
Rev. D. Jordi PASCUAL i Bancells (Salt, Girona, Hiszpania)Dzisiaj Jezus dalej komentuje Przykazania. Izraelici mieli wielki szacunek dla imienia Bożego, świętą cześć, ponieważ wiedzieli, że nazwa odnosi się do osoby, a Bóg zasługuje na wszelki szacunek, wszelką cześć i chwałę, w myślach, słowach i czynach. Dlatego —biorąc pod uwagę, że przysięgając podajemy Boga za świadka prawdziwości naszych słów— Prawo przykazywała im: «Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi» (Mt 5,33). Ale Jezus przyszedł, aby doskonalić Prawo (a zatem i nas przestrzegających prawo), i idzie krok dalej: «Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo (...); ani na ziemię (...)» (Mt 5,34). Przysięganie samo w sobie, nie jest złe, ale niezbędne są warunki aby przysięga była legalna, na przykład mieć poważny, uczciwy powód (na przykład sąd), i żeby co się przysięga było prawdą i dobre.
Ale Pan mówi jeszcze więcej: «Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie» (Mt 5,37). Znaczy to, że wzywa nas do życia w prawdzie w każdym momencie, aby kształtować nasze myśli, nasze słowa i czyny na prawdę. A prawda, czym jest? To wielkie pytanie, które w Ewangelii słyszeliśmy już sformułowane przez Piłata, na rozprawie Jezusa, i tak wielu myślicieli na przestrzeni wieków starało się odpowiedzieć. Bóg jest Prawdą. Kto żyje służąc Bogu, wypełniając Jego Przykazania, żyje w Prawdzie. Mówi święty Proboszcz z Ars: «Powodem, dla którego tak niewielu chrześcijan działa z wyłącznym zamiarem przypodobania się Bogu, jest poddanie większości z nich najstraszliwszej ignorancji. Boże mój, ile dobrych dzieł traci Niebo!». Przemyśl to.
Należy kształcić się, czytać Ewangelię i Katechizm. Następnie żyć, według tego, czego się nauczyliśmy.
Myśli na dzisiejszą Ewangelię
«Bracie! Jeśli jesteś szafarzem sakramentów, medytuj nad tym co czynisz; jeśli odprawiasz mszę, medytuj nad tym co ofiarujesz; jeśli śpiewasz psalmy w chórze, medytuj nad tym do kogo śpiewasz i co śpiewasz; jeśli jesteś kierownikiem dusz, medytuj jaka krew je obmywa, a to wszystko co czynisz, czyń z miłością» (Święty Karol Boromeusz)
«Jesteśmy wezwani do zaprowadzania między nami, w naszych rodzinach i w środowiskach klimatu czystości i wzajemnego zaufania w taki sposób, byśmy byli uważani za prawych bez uciekania się do odgórnych interwencji, by nam wierzono.» (Franciszek)
«Wiarołomcą jest ten, kto pod przysięgą składa obietnicę, której nie ma zamiaru dotrzymać, lub ten, kto złożywszy pod przysięgą obietnicę, nie dotrzymuje słowa. Wiarołomstwo jest poważnym brakiem szacunku względem Pana wszelkiego słowa. (…)» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 2152)