Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień

Zobacz inne dni:

Dzień liturgiczny: XV Sobota okresu zwykłego

Tekst Ewangelii (Mt 12,14-21): Faryzeusze zaś wyszli i odbyli naradę przeciw Niemu, w jaki sposób Go zgładzić. Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Faryzeusze zaś wyszli i odbyli naradę przeciw Niemu, w jaki sposób Go zgładzić. Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz im surowo zabronił, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Oto mój Sługa; którego wybrałem, Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie. Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie prawo narodom.
Nie będzie się spierał ani krzyczał, i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu. Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi. W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą.

Ilustracja: Francesc Badia

Dzisiaj obserwujemy jak Jezus “triumfuje” («wielu za Nim poszło») w atmosferze odrzucenia. Godna podziwu jeset postawa Pana: pomimo bólu i przeciwności «uzdrowił ich wszystkich». To paradoks? Przemieniać zło w dobro: to jest Odkupienie. Prorok Izajasza jakieś 700 lat wcześniej przepowiedział, że «nie będzie się spierał ani krzyczał, i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu. Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi…».

—A w najważniejszej godzinie —na Krzyżu— zobaczymy tę samą reakcję: kiedy wszyscy mu urągali, Jezus prosił o przebaczenie dla nich i “uzdrowił” tego, który poprosił o pomoc (czy wiesz, kto to był?).