Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani potęgi, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Dopomóż mi, Panie, mój Boże, ocal mnie w swej łaskawości. Aby poznali, że to Twoja ręka, żeś Ty, o Panie, tego dokonał.
Bardzo będę dziękował Panu swoimi ustami i chwalił Go pośród tłumu. Bo stanął po prawicy biednego, aby go wybawić od tych, którzy go osądzają.
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz [tylko] dla was pozostanie. Albowiem powiadam wam, nie ujrzycie Mnie, aż
«Jeruzalem, Jeruzalem! (…) Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci (…) a nie chcieliście!»
Rev. D. Àngel Eugeni PÉREZ i Sánchez (Barcelona, Hiszpania)Dzisiaj możemy podziwiać siłę Jezusa w wypełnianiu misji powierzonej mu przez Ojca w Niebie. Nic Go nie zatrzyma: «Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro» (Łk 13,32). Tym nastawieniem Pan wyznaczył wzór postępowania, który przez wieki naśladować będą posłańcy Ewangelii wobec prześladowań: nie uginać się wobec doczesnej władzy. Augustyn mówi, że w czasie prześladowań pasterze nie powinni opuszczać wiernych: ani tych, którzy cierpią męczeństwo ani tych, którzy przetrwają, jak Dobry Pasterz, który widząc nadchodzącego wilka nie opuszcza stada, ale go broni. Widząc zapał, z którym wszyscy pasterze Kościoła byli gotowi przelać swoją krew, wskazuje, że najlepiej będzie wylosować duchownych, którzy oddadzą się męczeństwie i innych, którzy uchronią się, aby następnie zadbać o tych, którzy przeżyli.
W naszych czasach niestety z dużą częstotliwością słyszymy o prześladowaniach religijnych, przemocy plemiennej lub zamieszkach na tle etnicznym w krajach Trzeciego Świata. Zachodnie ambasady doradzają swoim obywatelom opuszczenie tych regionów i repatriację ich pracowników. Jedynymi, którzy pozostają to misjonarze i organizacje wolontariuszy, ponieważ wydaje im się zdradą porzucenie “swoich” w trudnych czasach.
«Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz [tylko] dla was pozostanie» (Łk 13,34-35). Ten lament Pana wywołuje w nas chrześcijan XXI-szego wieku wyjątkowy smutek z powodu krwawego konfliktu między Żydami i Palestyńczykami. Dla nas ten region Bliskiego Wschodu jest Ziemią Świętą, ziemią Jezusa i Maryi. I nawoływanie o pokój we wszystkich krajach powinien być intensywniejszy i przeżywany z większą siłą, o pokój w Izraelu i Palestynie.
Myśli na dzisiejszą Ewangelię
«Bóg prosi o wiarę, nie chce twojej śmierci; ma pragnienie twojego oddania, a nie twojej krwi; nie twoja śmierć go łagodzi, ale twoja dobra wola» (Święty Piotr Chryzolog)
«Jeruzalem jest małżonką, jest oblubienicą Pana: bardzo ją umiłował! Lecz ona nie zdaje sobie sprawy z nawiedzenia Pana i sprawia, że On płacze. Jerozolima upada przez nieuwagę, bo nie przyjęła Pana przybywającego jej na ratunek» (Franciszek)
«Przed swoją męką Jezus zapowiedział jednak zburzenie tej wspaniałej budowli, z której nie pozostanie nawet kamień na kamieniu. Zapowiedział w ten sposób znak czasów ostatecznych, które zostaną zapoczątkowane wraz z Jego Paschą. (…)» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 585)