Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Rozważanie Ewangelii na dziś

Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)

XXX Czwartek Okresu zwykłego
Ściągnij
Pierwsze Czytanie (Rz 8,31b-39): Bracia: Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i nam wszystkiego nie darować? Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej, zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i wstawia się za nami? Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? Jak to jest napisane: «Z powodu ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź». Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował.

I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani potęgi, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Psalm Responsoryjny: 108
R/. Ocal mnie, Panie, w swojej łaskawości.
A Ty, Panie, mój Panie, ujmij się za mną przez wzgląd na Twoje imię, wybaw mnie, bo łaskawa jest Twoja dobroć. Bo jestem nędzny i nieszczęśliwy, zranione jest moje serce.

Dopomóż mi, Panie, mój Boże, ocal mnie w swej łaskawości. Aby poznali, że to Twoja ręka, żeś Ty, o Panie, tego dokonał.

Bardzo będę dziękował Panu swoimi ustami i chwalił Go pośród tłumu. Bo stanął po prawicy biednego, aby go wybawić od tych, którzy go osądzają.
Śpiew przed Ewangelią (Cf. Lc 19,38; 2,14): Alleluja, alleluja, alleluja. Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach. Alleluja, alleluja, alleluja.
Tekst Ewangelii (Łk 13,31-35): W tym czasie przyszli niektórzy faryzeusze i rzekli Mu: «Wyjdź i uchodź stąd, bo Herod chce Cię zabić». Lecz On im odpowiedział: «Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu. Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jerozolimą.

Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz [tylko] dla was pozostanie. Albowiem powiadam wam, nie ujrzycie Mnie, aż powiecie: Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie».

«Jeruzalem, Jeruzalem! (…) Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci (…) a nie chcieliście!»

Rev. D. Àngel Eugeni PÉREZ i Sánchez (Barcelona, Hiszpania)

Dzisiaj możemy podziwiać siłę Jezusa w wypełnianiu misji powierzonej mu przez Ojca w Niebie. Nic Go nie zatrzyma: «Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro» (Łk 13,32). Tym nastawieniem Pan wyznaczył wzór postępowania, który przez wieki naśladować będą posłańcy Ewangelii wobec prześladowań: nie uginać się wobec doczesnej władzy. Augustyn mówi, że w czasie prześladowań pasterze nie powinni opuszczać wiernych: ani tych, którzy cierpią męczeństwo ani tych, którzy przetrwają, jak Dobry Pasterz, który widząc nadchodzącego wilka nie opuszcza stada, ale go broni. Widząc zapał, z którym wszyscy pasterze Kościoła byli gotowi przelać swoją krew, wskazuje, że najlepiej będzie wylosować duchownych, którzy oddadzą się męczeństwie i innych, którzy uchronią się, aby następnie zadbać o tych, którzy przeżyli.

W naszych czasach niestety z dużą częstotliwością słyszymy o prześladowaniach religijnych, przemocy plemiennej lub zamieszkach na tle etnicznym w krajach Trzeciego Świata. Zachodnie ambasady doradzają swoim obywatelom opuszczenie tych regionów i repatriację ich pracowników. Jedynymi, którzy pozostają to misjonarze i organizacje wolontariuszy, ponieważ wydaje im się zdradą porzucenie “swoich” w trudnych czasach.

«Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz [tylko] dla was pozostanie» (Łk 13,34-35). Ten lament Pana wywołuje w nas chrześcijan XXI-szego wieku wyjątkowy smutek z powodu krwawego konfliktu między Żydami i Palestyńczykami. Dla nas ten region Bliskiego Wschodu jest Ziemią Świętą, ziemią Jezusa i Maryi. I nawoływanie o pokój we wszystkich krajach powinien być intensywniejszy i przeżywany z większą siłą, o pokój w Izraelu i Palestynie.

Myśli na dzisiejszą Ewangelię

  • «Bóg prosi o wiarę, nie chce twojej śmierci; ma pragnienie twojego oddania, a nie twojej krwi; nie twoja śmierć go łagodzi, ale twoja dobra wola» (Święty Piotr Chryzolog)

  • «Jeruzalem jest małżonką, jest oblubienicą Pana: bardzo ją umiłował! Lecz ona nie zdaje sobie sprawy z nawiedzenia Pana i sprawia, że On płacze. Jerozolima upada przez nieuwagę, bo nie przyjęła Pana przybywającego jej na ratunek» (Franciszek)

  • «Przed swoją męką Jezus zapowiedział jednak zburzenie tej wspaniałej budowli, z której nie pozostanie nawet kamień na kamieniu. Zapowiedział w ten sposób znak czasów ostatecznych, które zostaną zapoczątkowane wraz z Jego Paschą. (…)» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 585)

Nowa gra w znajdowanie różnic na family.evangeli.net!

Jezus w synagodze w Nazarecie


Znajdź je wszystkie i odkryj przesłanie, które pozostawia nam Ewangelia