Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Rozważanie Ewangelii na dziś

Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)

III wtorek Adwentu
Ściągnij
Pierwsze Czytanie (So 3,1-2.9-13): Biada buntowniczemu i splugawionemu miastu, co stosuje ucisk! Nie słucha głosu i nie przyjmuje ostrzeżenia, nie ufa Panu i nie przybliża się do swego Boga. Wtedy przywrócę narodom wargi czyste, aby wszyscy wzywali imienia Pana i służyli Mu jednomyślnie. Z tamtej strony rzeki Kusz wielbiciele moi – moi rozproszeni – dar Mi przyniosą.

W dniu tym nie będziesz się wstydzić wszystkich twoich uczynków, przez które dopuściłaś się względem Mnie niewierności; usunę bowiem wtedy spośród ciebie pysznych samochwalców twoich i nie będziesz się więcej wywyższać na świętej mej górze. I zostawię pośród ciebie lud pokorny i biedny, a szukać będą schronienia w imieniu Pana. Reszta Izraela nie będzie czynić nieprawości ani wypowiadać kłamstw. I nie znajdzie się w ich ustach zwodniczy język, gdy paść się będą i wylegiwać, a nie będzie nikogo, kto by ich przestraszył.
Psalm Responsoryjny: 33
R/. Biedak zawołał i Pan go wysłuchał.
Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, Jego chwała będzie zawsze na moich ustach. Dusza moja chlubi się Panem, niech słyszą pokorni i niech się weselą.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, oblicza wasze nie zapłoną wstydem. Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym, by pamięć o nich wymazać z ziemi. Pan słyszy wołających o pomoc i ratuje ich od wszelkiej udręki.

Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, ocala upadłych na duchu. Pan odkupi dusze sług swoich, nie zazna kary, kto się doń ucieka.
Śpiew przed Ewangelią (---): Alleluja, alleluja, alleluja. Przyjdź, Panie, a nie zwlekaj, odpuść grzechy swojego ludu. Alleluja, alleluja, alleluja.
Tekst Ewangelii (Mt 21,28-32): Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: "Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!" Ten odpowiedział: "Idę, panie!", lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: "Nie chcę". Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi». Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli. Celnicy zaś i nierządnice uwierzyli mu. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć.

«‘Nie chcę’, później jednak opamiętał się i poszedł»

Rev. D. Jordi POU i Sabater (Sant Jordi Desvalls, Girona, Hiszpania)

Dzisiaj przyglądamy się ojcu i jego dwóm synom. Ojciec mówi do pierwszego: «Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy! » (Mt 21,28). On odpowiedział: «‘Idę, panie! ’, lecz nie poszedł» (Mt 21,29). Drugiego prosi o to samo. Ten odpowiedział: «‘Nie chcę’, później jednak opamiętał się i poszedł» (Mt 21,30). Ważne nie tyle jest powiedzieć "tak", co "działać". Istnieje powiedzenie, które mówi, że «czyny mówią głośniej niż słowa».

W innym momencie Jezus pouczy przez inną przypowieść: «Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa nebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie» (Mt 7, 21). Jak napisał Święty Augustyn, «Istnieją dwie wole. Twoja wola powinna być skorygowana, aby identyfikować się z wolą Bożą; i nie ta Boga nagięta, aby dostosować się do twojej». W Katalonii mówi się, że dziecko “creu” (“wierzy”), kiedy jest posłuszne: wierz!, oznacza to, że identyfikujemy posłuszeństwo z wiarą i z ufnością w to, co się nam mówi.

Słowo posłuszeństwo pochodzi od “ob-audire”: słuchać z wielką uwagą. Przejawia się w modlitwie, nie pozostawaniu “głuchym” na głos Miłości. «Człowiek ma tendencję do “bronienia się”, trzymania się swego egoizmu. Bóg wymaga, abyśmy będąc posłusznymi, ćwiczyli wiarę. Czasem Pan sugeruje swą wolę cicho, jakby w tle świadomości: musimy być czujni, aby odróżnić ten głos i być wierni» (św. Josemaria Escriva). Spełniać wolę Boga oznacza być świętym, posłusznym, ale nie być marionetką w rękach innego, lecz utożsamić się w tym, co ma być spełnione i spełnić to, “bo sam tak chcę”.

Nasza Matka Dziewica, nauczycielka w “posłuszeństwie wiary”, nauczy nas jak być posłusznymi woli Ojca.

Myśli na dzisiejszą Ewangelię

  • «Człowiek nie jest zdolny do kontemplowania Boga, jeśli tkwi w grzechu. Lecz jeśli chcesz, możesz się uzdrowić. Wiara i bojaźń Boża muszą mieć absolutne pierwszeństwo w twoim sercu.» (Święty Teofil z Antiochii)

  • «Jeśli będziemy zdolni powiedzieć do Pana: —‘Panie, to są moje grzechy, nie tego albo tamtego… są moje!; zabierz je’, wtedy będziemy tym pięknym ludem, który ufa w imię Boga» (Franciszek)

  • «Jezus gorszył faryzeuszów spożywaniem posiłków z celnikami i grzesznikami, których traktował z taką samą życzliwością. Przeciw tym, którzy ufali sobie, "że są sprawiedliwi, a innymi gardzili" (Łk 18, 9), Jezus stwierdził: "Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników" (Łk 5, 32). Posunął się jeszcze dalej, mówiąc do faryzeuszów, że - ponieważ grzech jest powszechny - ci, którzy sądzą, że nie potrzebują zbawienia, są zaślepieni sami w sobie.» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 588)