Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
Wyzwoli bowiem biedaka, który Go wzywa, i ubogiego, co nie ma opieki. Zmiłuje się nad biednym i ubogim, nędzarza ocali od śmierci.
Błogosławiony niech będzie Pan, Bóg Izraela, który sam czyni cuda. Na wieki niech będzie błogosławione Jego imię, a Jego chwała niech wypełni ziemię.
«Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki»
Rev. D. Antoni CAROL i Hostench (Sant Cugat del Vallès, Barcelona, Hiszpania)Dzisiaj liturgia słowa zaprasza nas do odkrycia jakim pięknym przykładem był Swięty Józef. Był on nieprawdopodobnie delikatny i skupiony na swej wybrance Maryi.
Nie ma wątpliwości co do tego, że byli oni wspaniałymi osobami, zakochanymi w sobie jak żadna inna para. Lecz jednocześnie należy zauważyć, że Najwyższy zapragnął, by ich gody przeszły przez bardzo wymagającą próbę i okoliczności.
Papież święty Jan Paweł II napisał, że «chrześcijaństwo jest niespodzianką Boga, który stanął po stronie swego stworzenia». Rzeczywiście to On przejął “inicjatywę”: nie oczekiwał od nas zasług, abyśmy przyszli na ten świat. We wszystkim to On ma inicjatywę, on z nią wychodzi do nas: i to jakby – można powiedzieć – on nas prosił o “pozwolenie”. Zaproponował Świętej Maryi – a nie narzucił! – powołanie zostania Matką Boga: «On, który miał moc stworzenia wszystkiego z niczego zaprzeczył odnowieniu tego, co zbeszczeszczone bez zgody Maryi» (Święty Anzelm).
Bóg nie tylko prosi nas o pozwolenie, ale również o udział w swoim planie, o bohaterski udział. Tak było w przypadku Maryi i Józefa. Konkretnie, Dzieciątko Jezus potrzebowało rodziców. Nawet więcej: potrzebowało bohaterstwa tych rodziców, którzy musieli podjąć wysiłek, by ochronić życie “małego Odkupiciela”.
Najpiękniejsze jest to, że Maryja wyznała tak mało szczegółów swego zwiastowania: to kluczowe zdarzenie opisane w dwóch wersach (cf. Łk 2,6-7). Natomiast była bardziej jednoznaczna w wyrażeniu delikatności, z jaką traktował Ją Józef. A faktem było to, że «wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego» (Mt 1,19), i aby nie narażać Jej na zniesławienie Józef był gotów Ją oddalić i zrezygnować z miłości (okoliczości, które społecznie go dyskredytowały). W ten właśnie sposób Święty Józef zastosował prawo miłosierdzia zanim zostało ono ustanowione: Maryja (i jej sprawiedliwe traktowanie) były jego prawem.
Myśli na dzisiejszą Ewangelię
«Usłyszałaś, Dziewico, że poczniesz i porodzisz Syna; usłyszałaś, że stanie się to nie za sprawą człowieka, ale z Ducha Świętego. Wyczekuje anioł na odpowiedź. Oto jest Ci ofiarowana cena naszego zbawienia: jeśli się zgodzisz, natychmiast będziemy wyzwoleni.» (Święty Bernard)
«Pozwólmy się “zarazić” milczeniem świętego Józefa. Jest nam to bardzo potrzebne! W tym czasie przygotowania do Bożego Narodzenia postarajmy skupić się w sobie» (Benedykt XVI)
«Opowiadania ewangeliczne uznają dziewicze poczęcie za dzieło Boże, przekraczające wszelkie rozumienie i wszelkie ludzkie możliwości: "Z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło" - mówi anioł do Józefa o Maryi, jego Małżonce (Mt 1, 20). Kościół widzi w tym wypełnienie Bożej obietnicy danej przez proroka Izajasza: "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna" (Iz 7, 14)» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 497)