Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Rozważanie Ewangelii na dziś

Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)

26 kwietnia: Świętego Izydora, biskupa i doktora Kościoła
Ściągnij
Pierwsze Czytanie (Syr ):
Psalm Responsoryjny:
R/.
Śpiew przed Ewangelią (Mt ):
Tekst Ewangelii (Mt 5,13-16): Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

«Wy jesteście solą ziemi»

Rev. D. Joaquim MESEGUER García (Rubí, Barcelona, Hiszpania)

Dzisiaj, Pan Jezus mówi wprost o charakterze świadectwa życia chrześcijańskiego: «Wy jesteście solą ziemi» (Mt 5,13). A zatem jeśli nie potrafimy pokazać w co wierzymy swoim zachowaniem i czynami, nie możemy uznawać się za naśladowców Jezusa Chrystusa, który dał nam przykład swojego życia na każdy moment. Czuwajmy więc, by nasze życie nie utraciło cech soli i światła, bo w przeciwnym razie «na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi» (Mt 5,13).

Dzięki Bogu, zgodnie z tym co mówi List do Hebrajczyków, «mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków» (Hbr 12,1), święci i święte wszystkich czasów, którzy nadali chrześcijański smak ludziemu życiu, uchronili obyczaje przed wszechobecną korupcją świata i przysłużyli się do rozbłyśnięcia boskiej mądrości. Jednym z takich świętych był Izydor z Sewilli, człowiek wielkiej wiary i kultury, który pracował dla zachowania intelektualnego dziedzictwa świata greko-łacińskiego i jednocześnie dbał, aby wzbogacać wiedzę swojej epoki o nowe odkrycia. Dzięki metodzie encyklopedycznej i uporządkowaniu swojego dzieła pt. Etymologie oraz że wyprzedził w tym znacznie swoje czasy, zaproponowano, by został patronem informatyków. Kiedy świętość z mądrością podają sobie ręce, jakże wielkie dzieła dokonują się dla większej chwały Bożej i dla dobra ludzkości...!

Święty Izydor widział konieczność połączenia mądrości i świętości dla dobra nauczania wiernego ludu: «Biskup musi posiadać wybitną znajmość Pisma Świętego, bo gdyby ograniczał się jedynie do świętego życia, tylko on odniósłby korzyść. Natomiast, jeśli jest on biegły w doktrynie i w głoszeniu, będzie mógł innych wprowadzić, a swoich pouczyć». Rozważając te słowa Świętego Izydora, prośmy Boga, by dał nam światłych i świętych pasterzy, według szczodrości swojego serca.