Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».
«Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno»
Rev. D. Joaquim MESEGUER García (Rubí, Barcelona, Hiszpania)Dzisiejsza widzimy Jezusa, który modli się za uczniów wszystkich czasów, tamtych i wszystkich innych, którzy przyjdą później dzięki świadectwu chrześcijan wszystkich pokoleń: «Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie» (J 17,20). Pragnienie Jezusa nie obejmuje tylko rozszerzenia Królestwa Bożego, ale także jego jedności; w tym przejawia się powszechność Kościoła: «Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie» (J 17,21). I owo “wszyscy” oznacza wszystkich chrześcijan wszystkich czasów na całym świecie: wszystkich żyjących w komunii z Tym, który jest jedynym prawdziwym Bogiem w centrum jednego Kościoła.
Jednym z uczniów obecnych w sercu Pana Jezusa i za którego modlił się wtedy był Święty Bernard z Clairvaux (1090-1153), wielki odnowiciel chrześcijańskiego życia i monastycyzmu początku drugiego tysiąclecia. Święty Bernard ze wzrokiem utkwionym w Chrystusa modlił się i pracował dla jedności Kościoła i komunii między braćmi, aby żyli prawdziwie po chrześcijańsku i rozszerzali Królestwo Boże. Umocniony Boża miłością święty Bernard nakłaniał mnichów do życia w miłosierdziu, aby w ten sposób dążyć do jedności w sobie samym i w Kościele: «Kochajmy się, bo jesteśmy kochani: to dla naszego dobra i dobra naszych braci. W tym, kogo kochamy odpoczywamy; a temu, kogo kochamy ofiarowujemy nasze schronienie. Kochać w Bogu oznacza być miłosiernym; szukać miłości Boga oznacza służenie z miłosierdziem».
Święty Bernard przyjął nauki Świętego Benita i poświęcił się służbie bożej pokazując nam jak ważne jest wspólnotowe życie dla wiary chrześcijańskiej.