Zespół 200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
200 kapłanów komentuje Ewangelię na dzień
Rozważanie Ewangelii na dziś
Ewangelia na dziś + homilia (300 słów)
Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego. I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego, aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa.
Nie są to słowa ani nie jest to mowa, których by dźwięku nie usłyszano: Ich głos się rozchodzi po całej ziemi, ich słowa aż po krańce świata.
«Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników»
Rev. D. Joan PUJOL i Balcells (La Seu d'Urgell, Lleida, Hiszpania)Dzisiaj obchodzimy święto Apostoła i Ewangelisty Mateusza. On sam opowiada nam w Ewangelii o swym nawróceniu. Siedział w miejscu, w którym zbierano podatki i Jezus zaprosił go do pójścia za Nim. Mateusz —mówi Ewangelia— «wstał i poszedł za Nim» (Mt 9,9). Z Mateuszem przyłącza się do grupy Dwunastu człowiek zupełnie inny od pozostałych Apostołów, zarówno pod względem wykształcenia jak i pozycji społecznej i zamożności. Jego ojciec posłał go, by studiował ekonomię, aby mógł ustalać ceny pszenicy, wina i ryb, które przynosił Piotr, Andrzej i synowie Zebedeusza oraz cennych pereł, o których mówi Ewangelia.
Na jego zawód poborcy podatkowego patrzono z pogardą. Kto go wykonywał uważany był za celnika i grzesznika. Był bowiem na służbie u Heroda władcy Galilei, króla znienawidzonego przez swój lud i którego Nowy Testament prezentuje jako cudzołożnika, mordercę Jana Chrzciciela i także tego, który później wyśmiał Jezusa w Wielki Piątek. O czym myślał Mateusz, gdy odpowiadał przed królem Herodem? Nawrócenie Mateusza musiało być prawdziwym wyzwoleniem. Świadczy o tym bankiet, na który zaprosił celników i grzeszników. Był to jego sposób wyrażenia wdzięczności Nauczycielowi za to, że był w stanie wyrwać się z nędznej sytuacji i znaleźć prawdziwe szczęście. Beda Czcigodny komentując nawrócenie Mateusza pisze: «nawrócenie celnika jest przykładem pokuty i wyrozumiałości dla innych celników i grzeszników (...). W pierwszej chwili swego nawrócenia przyciąga ku Niemu, co jest jednoznaczne z przyciąganiem ku wyzwoleniu, całą grupę grzeszników».
W tym nawróceniu objawia się miłosierdzie Boga wyrażone w słowach Jezusa do faryzeuszy: «Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników» (Mt 9,13).
Myśli na dzisiejszą Ewangelię
«Pan, który swoim głosem wzywał go z zewnątrz, od środka oświecił go w niewidzialny sposób, aby zrozumiał, że ten który tutaj na ziemi go zaprasza do porzucenia tymczasowych interesów jest w stanie dać mu w niebie bezcenny skarb» (Święty Beda Czcigodny)
«Posłuchajmy świętego Mateusza, wciąż na nowo rozważmy jego przesłanie, aby uczyć się decydować jak wstać i pójść za Jezusem» (Benedykt XVI)
«Ponieważ Bóg może stwarzać z niczego, może także, przez Ducha Świętego, dać życie duchowe grzesznikom, stwarzając w nich serce czyste (…). Ponieważ przez swoje Słowo mógł sprawić, by światło zajaśniało w ciemnościach, może również udzielić światła wiary tym, którzy Go nie znają (cf. 2Kor 4,6)» (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 298)