Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

Temat evangeli.net

Pan Jezus w Tajemnicach Ròżańcowych

  1. Tajemnic Chwalebnych
    1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Tajemnice Chwalebne są “zwieńczeniem” życia Pana Jezusa Chrystusa. Dlaczego? Odpowiedzi udziela nam święty Paweł: «A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara» (1Kor 15,14). A nawet więcej «jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania» (1Kor 15,19), jeśli głosimy coś, co nie miało miejsca, bylibyśmy «fałszywymi świadkami Boga» (1Kor 15,15).

W rzeczywistości historia i wiara informują nas o Chrystusie Zmartwychwstałym. Są ci, którzy “go widzą”; i są ci, którzy “nie widzą go”. O co chodzi? Tak czy inaczej “są świadkami”.

Tajemnica Odkupienia “jest zawieszona” na Zmartwychwstaniu Pana: bez Zmartwychwstania nie ma Odkupienia. Jaką moc po śmierci miałoby ofiarowanie się Jezusa za nas aż po śmierć, gdyby po tym wszystkim pozostał On martwy? Jego pasja pozostałaby jedynie zwykłym gestem solidarności z nami śmiertelnikami, ale nie odpowiedziałaby na prawdziwie nurtujące nas pytania: co z moim zmartwychwstaniem, co z moim życiem wiecznym? (jeśli moje szczęście nie ma wiecznej perspektywy, to nie jest ono pełne - w rzeczywistości to nie jest autentyczne szczęście, lecz tylko “spędzanie czasu”) (rozwiń«Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu»).

Możemy podzielić świadków Zmartwychwstania Pan Jezusa na 4 grupy osób, według rodzajów ich reakcji na ten fakt:1. Oszuści; 2. “Apostołowie apostołów”; 3. “Naukowcy”; 4. Zdesperowani. Zobaczmy jak każda grupa odpowiedziała na następujące pytania: Jak mogę znaleźć Zmartwychwstałego?; ¿Gdzie mogę znaleźć Zmartwychwstałego?...