Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

evangeli.net

Drogi/a bracie/siostro:

Jesteśmy w Wielkim Tygodniu, “tygodniu poruszającym”, w prawdziwym “sercu” roku liturgicznego. Święta Teresa od Jezusa wyobrażała sobie oblicze Jezusa szczególnie w tych momentach Męki, w których był najbardziej samotny: wtedy właśnie, jak mówiła, mogła być do Niego dopuszczona. Także i my możemy towarzyszyć Panu w Jego «najstraszniejszej godzinie»!

Gaj Oliwny był jednym z "mistycznych" miejsc najbardziej ulubionych przez Świętą Teresę. «Modlitwa Jezusa w ogrodzie Getsemani» była jakby “epicentrum” Męki Pańskiej: właśnie tam, w głębokiej modlitwie do Ojca, Jezus przyjął na siebie grzech plamiący historię ludzkości. Jezus Chrystus pocił się krwią: to nieskończony ból, który cierpiała jego boska Miłość z powodu niezliczonych zniewag skierowanych przeciw Ojcu, by tak rzec, przekraczał jego ludzką naturę. Ktokolwiek z ludzi umarłby tam na miejscu...

Tam w Getsemani Jezus odnawia wobec Boga przyrzeczenie naszego zbawienia. «Ofiara Chrystusa za grzechy ludzkości» oznacza o wiele więcej niż "zapłatę" za nasze grzechy. Święty Paweł opisuje ją obrazowo odwołując się do najbardziej tajemniczego sformułowania w Nowym Testamencie: Bóg dla naszego zbawienia «uczynił Go grzechem» (2Kor 5,21). Według słów Świętego Jana Pawła II owo "uczynienie grzechem" Jezusa jest tajemnicą w tajemnicy, której głębi nigdy nie będziemy w stanie pojąć.

Przez «Śmierć Chrystusa» na Krzyżu i w jego pogrzebaniu spełniła się miłość sięgająca granic i pojawił się od zawsze «oczekiwany nowy kult»: ludzkość, która nie mogła być odkupiona ofiarą zwierząt, została zbawiona Krwią Boga wcielonego, naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Z życzeniami błogosławionego Wielkiego Tygodnia,

Antoni Carol i Hostench, pbro.

(Koordynator generalny evangeli.net)

***

evangeli.net: Rozważanie Ewangelii na dziś" (Evangelio + meditación)

 

 

 

+ + + + +

Jeżeli chcesz dodać SUBSKRYPCJĘ DLA PRZYJACIELA, kliknij tutaj i postępuj zgodnie z poleceniami: to bardzo proste!

Nowa witryna evangeli.net jest już dostępna. Mamy nadzieję, że dystrybucja treści i nowe funkcje ułatwią czytanie i rozważanie Ewangelii oraz komentarza.