Nasza strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zalecamy zaakceptowanie jego użycia, aby w pełni korzystać z nawigacji

  evangeli.net  

Drogi(a) bracie, siostro,

 

“Temat evangeli.net” dotyka różnych aspektów życia Jezusa Chrystusa w Tajemnicach Różańcowych:

“Chrzest Pana Jezusa w Jordanie” (żeby zobaczyć, kliknij tutaj).

“Objawienie siebie na weselu w Kanie” (żeby zobaczyć, kliknij tutaj).

. “Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia” (Część Pierwsza) (żeby przypomnieć, kliknij tutaj)

 

***

 

Poniżej przedstawiamy refleksje chrystologiczne związane z Trzecią Tajemnicą Światła:

 

4) «Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych» (Mt 4,4; cf. Pwt 8,3). Autorytet Pana pochodził z Jego Mądrości: doskonale, jak nikt, znał Święte Pisma i rzeczywiście w Nim Pismo się wypełniało (rozwinięcie, kliknij tutaj). Pewnego dnia cytując słynny fragment z Izajasza 61,1-2 («Duch Pana Boga nade mną…») z całą naturalnością dodał: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli» (Łk 4,21). Chrystus jest jedyny!: Jego przyjście było długo zapowiadane i pobyt szeroko opisywany (cztery Ewangelie i pozostałe pisma Nowego Testamentu). W Nim spotykają się wszystkie zapowiedziane mesjańskie tytuły: Syn człowieczy, Syn Dawida, Sługa cierpiący Yahwe, Syn Boży… (Ich serca pałały, kiedy Pisma im wyjaśniał: kliknij tutaj).

 

O ile Biblia jest “podręcznikiem życia”, to Ewangelia jest “podręcznikiem szczęścia”; jeśli Biblia jest “biografią Boga”, to Ewangelia jest “portretem widzialnego oblicza Boga”. Wielu padało na kolana przed Chrystusem (Syrofenicjanka, ojciec syna epileptyka, Maria Magdalena…), a ja?

 

5) «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare» (Mt 13,52). Przesłanie Jezusa Chrystusa jest zaskakująco aktualne we wszystkich czasach i epokach ludzkości (rozwinięcie: kliknij tutaj). Przypowieści Pana Jezusa są wspaniale pouczającymi wyjaśnieniami czym jest Królestwo Boże wczoraj, dziś i jutro. Weźmy przykład zakwasu, który fermentuje ciasto: dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek my chrześcijanie widzimy jak zakwas, który ma ożywiać świat powinien działać ze środka świata (zakwas nie spełni swojej funkcji i nie zadziała na ciasto pozostając na jego brzegu). Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy ochrzczeni uczestniczyli w kapłaństwie Chrystusa (Kościół tworzy Lud kapłański), aby aktywnie działali wierni świeccy, uświęcając się poprzez pracę i małżeństwo…

 

6) «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!» (J 8,11). Aby przyjąć Królestwo Boże musimy nawrócić się do Boga. ¡Nie możemy przyjmować Boga w jakikolwiek sposób! Chrystus wzywał na nawrócenia od początku swojej publicznej misji (rozwinięcie: kliknij tutaj); ale jest to wezwanie, które zawiera też w sobie dar miłosierdzia. Przez te wszystkie lata, my ludzie Kościoła może za bardzo skupialiśmy się na tym pierwszym, a pomijaliśmy to drugie. Jak na to nie patrzeć, okazuję się, że w ostatnich czasach Duch Święty nakłonił nas do głoszenia Miłosierdzia Bożego, które zaprasza do nawrócenia bez upokorzenia. Począwszy od powierzenia się Najświętszemu Sercu Jezusa przez świętą Małgorzatę Alacoque, do zawierzenia Boskiemu Miłosierdziu głoszonemu przez Świętą Faustynę Kowalską, Kościół wchodził w etap zwany “Czasem Miłosierdzia”. Ten czas jest nieodwracalnym procesem w naszej Historii Zbawienia.

 

Rozważania Czwartej i Piątej Tajemnicy Światła przełożymy na styczeń i luty. W okresie Adwentu i Bożego Narodzenia skupimy się na Tajemnicach Radosnych.

 

Antoni Carol i Hostench, pbro.

(Główny Koordynator evangeli.net)

evangeli.net
"Rozważanie Ewangelii na dziś" (Ewangelia + medytacja)
"Master·evangeli.net" (Ewangelia + teologia)
"Ewangelia na dziś dla rodziny" (Ewangelia + rysunek + katecheza)
Jeżeli chcesz dodać SUBSKRYPCJĘ DLA PRZYJACIELA, kliknij tutaj i postępuj zgodnie z poleceniami: to bardzo proste!
pixel tracking
Nowa witryna evangeli.net jest już dostępna. Mamy nadzieję, że dystrybucja treści i nowe funkcje ułatwią czytanie i rozważanie Ewangelii oraz komentarza.